Zápis do zoznamu UNESCO prilákal do kostola viac turistov

Zápis dreveného artikulárneho kostola v Hronseku v okrese Banská Bystrica do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO priniesol podľa očakávaní zvýšený záujem turistov o túto pamiatku. Rok po tomto zápise to pre agentúru SITA začiatkom júla 2009 potvrdil hronsecký starosta Pavol Zemek aj tamojšia evanjelická farárka Anna Jakušová. Kým starosta odhaduje, že počet turistov sa zvýšil dvoj- až trojnásobne, farárka je v odhade miernejšia a tvrdí, že počet turistov sa nanajvýš zdvojnásobil. „Nebol taký nával, aký sme čakali. Za rok sem prišlo okolo 20-tisíc návštevníkov. Uvidíme však, čo urobí táto letná sezóna, keďže už sme v ponuke cestovných kancelárií pre zahraničných turistov,“ povedala Jakušová. Dodala, že zvýšená návštevnosť im zatiaľ nijaké problémy nerobí, pre zahraničných turistov majú k prehliadke kostola pripravené sprievodné slovo vo viacerých jazykoch na audio disku.

Turisti si tak ako aj predtým môžu pozrieť kostol každý deň na požiadanie. Každú nedeľu sa v ňom konajú evanjelické služby božie a príležitostne v ňom bývajú kultúrne akcie, najmä džezové alebo šansónové koncerty či poetické pásma. Kostol má totiž kapacitu až 1 100 miest a lavice na chóre sú usporiadané ako v amfiteátri, má tiež dobré akustické vlastnosti. Generálnu opravu kostola vykonali naposledy v rokoch 1994 až 2000 a stála osem miliónov korún (266-tisíc eur). V poslednom roku si nevyžiadal žiadne väčšie rekonštrukčné zásahy, iba ochranu pred drevokazným hmyzom. Obec podľa starostu Zemeka plánuje vybudovať pri kostole pre turistov nové parkovacie miesta, zatiaľ však tento zámer nemá konkrétne vypracovaný.


Evanjelický drevený kostol v Hronseku postavili v rokoch 1725 až 1726. Je to artikulárny kostol, teda pri jeho výstavbe boli zachované podmienky výstavby protestantských kostolov stanovené v Šopronských artikulách z roku 1681, čiže je postavený celý z dreva bez použitia kovového klinca, nemá hlavný vchod od dediny, nemá vežu a bol postavený za jeden rok. Vysvätený bol 31. októbra 1726 a odvtedy nepretržite slúži svojmu účelu. Ide o barokový kostol škandinávskeho typu, jeho pôdorys má tvar kríža, pričom dlhšie rameno kríža má dĺžku 23 metrov, kratšie 18 metrov, výška kostola je osem metrov. Klenba tvarom pripomína prevrátenú loď. Kostol má päť vchodov a 30 okien, rozmiestnených po celom obvode. Strecha je šindľová, na jej troch stranách sú dubové kríže, len nad jedným vstupom je umiestnený kohút, symbol kresťanskej bdelosti.


Neďaleká zvonica s podobnou architektúrou je rovnako stará ako kostol. V čase výstavby kostola vysadili aj lipy, ktoré dodnes rastú na jeho nádvorí. V hronseckom kostole pôsobili významní slovenskí dejatelia ako Ján Simonides či August Horislav Krčméry. V septembri 1847 sa tam oženil básnik Andrej Sládkovič.
Drevený artikulárny kostol v Hronseku zapísali do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO 7. júla 2008 spolu s ďalšími siedmimi drevenými kostolmi na Slovensku.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Slovenské jaskyne navštívilo za polrok 189,5 tis. osôb

Najnavštevovanejšou jaskyňou bola ku koncu júna Demänovská jaskyňa slobody, ktorú si prezrelo viac než 53,5 tis. osôb
BRATISLAVA 20. júla (SITA) – Návštevnosť jedenásť sprístupnených jaskýň na Slovensku za prvý polrok tohto roka predstavovala 189,5 tis. osôb a medziročne tak poklesla o takmer 15,5 tis. osôb. Ako agentúru SITA informovala vedúca úseku prevádzky jaskýň a marketingu Slovenskej správy jaskýň (SSJ) Ľubica Núdziková, najnavštevovanejšou jaskyňou bola ku koncu júna Demänovská jaskyňa slobody, ktorú si prezrelo viac než 53,5 tis. osôb.

Rebríček návštevnosti

31. júla 2000
Záujem turistov o slovenské hrady, zámky a kaštiele kolíše. Najväčšiemu záujmu verejnosti sa teší Bojnický a Oravský hrad, kam príde v letných mesiacoch viac ako 30-tisíc návštevníkov.