Známy Goyov obraz údajne namaľoval jeho učeň

Jeden z najznámejších obrazov španielskeho maliara Francisca Goyu s názvom Colossus je podľa expertov madridského múzea Prado prácou niekoho iného. Portrét zobrazujúci nahnevaného obra nad údolím, ktorým utekajú ľudia a zvieratá, je podľa všetkého alegóriou na španielsky odpor voči Napoleonovým vojskám počas vojny v rokoch 1808 až 1814. Experti sa domnievajú, že autorom maľby je v skutočnosti Goyov učeň Asensi Julia. Prvé pochybnosti sa objavili už v roku 1991, keď sa experti rozhodli pred výstavou portrét analyzovať. Objavili na ňom viaceré nezrovnalosti nezhodujúce sa s Goyovým výtvarným štýlom. “Goya vždy dokreslí svoje postavy do detailov, ale v tomto prípade chýbajú napríklad kopytá koní, býkov a somárov. S jeho tradičným štýlom sa nezhoduje viacero aspektov tejto práce,” uviedla Manuela Mena, ktorá má na starosti Goyove práce.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V Maastrichte sa začal sviatok umenia, v ponuke je aj Goya

V holandskom Maastrichte sa dnes začal 22. ročník Európskeho veľtrhu výtvarného umenia (TEFAF). Na najväčšom podujatí svojho druhu, kde počas desiatich dní očakávajú okolo 70-tisíc návštevníkov vrátane zberateľov a múzejných kurátorov, bude umelecké diela ponúkať okolo 234 obchodníkov s umením a starožitnosťami hlavne z Paríža, Londýna a New Yorku.

Na letisku objavili 30 tisíc ročnú sloniu kosť

BRATISLAVA 11. novembra (SITA/AFP) – História nás sprevádza na každom kroku. Presvedčili sa o tom aj stavbári, ktorí pracovali na rozširovaní pekinského medzinárodného letiska, keď objavili 30 tisíc rokov starú sloniu kosť. Archeológovia z múzea histórie prírody identifikovali nález ako ľavú stehennú kosť palaeoloxodona, obludy, ktorá merala aj tri metre. Experti tvrdia, že palaeoloxdon žil na území terajšej Číny v období pleistocénu, pred 1,64 miliónmi až 10 tisíc rokmi.