Zomrela folkloristka a etnomuzikologička Juliana Kováčová

Vo veku nedožitých 82 rokov zomrela v Bratislave Juliana Kováčová, rodená Magálová, ktorá sa zapísala do vývoja slovenskej folkloristiky a etnomuzikológie.Vo veku nedožitých 82 rokov zomrela v Bratislave Juliana Kováčová, rodená Magálová, ktorá sa zapísala do vývoja slovenskej folkloristiky a etnomuzikológie. Skúmala fenomén ľudovej piesne z hľadiska hudobnej a literárnej tradície. Tridsaťpäť rokov pracovala v Slovenskej akadémii vied. K unikátnym riešeniam patrí interdisciplinárna spolupráca s manželom Damiánom Kováčom z Ústavu experimentálnej psychológie SAV, ktorá prostredníctvom psychodiagnostických meraní rozšírila vnímanie muzikálno-verbálnych kompetencií o reflexiu osobnostných predpokladov interpretácie folklórneho repertoáru.

Juliana Kováčová v roku 1950 absolvovala históriu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde sa zároveň zúčastňovala na prednáškach z hudobnej vedy. Súbežne šesť rokov navštevovala bratislavské Štátne konzervatórium, na ktorom zavŕšila štúdium spevu v roku 1953. Vzdelanie si doplnila externým štúdiom národopisu na FiF UK. Medzi jej najznámejšie publikované práce patria Myjavské piesne, Ľudová pieseň na Podpoľaní, Lúčne piesne žien, Miesto balady v podpolianskom ľudovom speve, Prinášanie a privolávanie leta v oblasti Trenčína, K otázke slovenských piesní o vysťahovalectve, Trávnice – špecifický druh ženských lyrických piesní, Piesňová tvorba podnietená sociálnym vysťahovalectvom do USA, Jánske zvyky a piesne, Zimné obchôdzky so spevom a vinšovaním, Tradičné priadky a folklórne prejavy s nimi spojené, Dievčenské spevy v jarnom zvykosloví na Slovensku a niekoľko štúdií individuálne venovaných speváčke Márii Zajacovej zo Záblatia.


Agentúru SITA informoval tajomník Spolku slovenských spisovateľov Pavol Janík.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

O meštianstve v stredoveku a novoveku na Hrade

BRATISLAVA 10. októbra (SITA) – Meštianska kultúra v stredoveku a novoveku bude témou vedeckého seminára Historického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) a Historického múzea Slovenského národného múzea (SNM) v Hudobnej sále Bratislavského hradu v utorok od 09:00 do 13:00. Podujatie je súčasťou cyklu prednášok História na Hrade. Návštevníci sa dozvedia o vzniku miest a meštianstva ako osobitnej spoločenskej vrstvy, o kriminalite v mestách Pentapolitany v 16. storočí, o prešporských patricijoch a ich heraldických znakoch, o každodennosti malokarpatských miest v 17. storočí, či o žobrákoch v Bratislave v 18. storočí. Jednotlivé prednášky doplní obrazová príloha. Vstup na akciu je voľný.

Obraz roka namaľoval Erik Šille

Obraz roka namaľoval Erik Šille. Výtvarník zvíťazil v 4. ročníku súťaže mladých slovenských výtvarníkov Maľba, ktorú vyhlasuje Nadácia VÚB, s obrazom Where Are You Mostly Harmless. Finálová dvadsiatka obrazov je od utorka 22. septembra do 18. októbra 2009 vystavená v Dvorane Ministerstva kultúry SR na Námestí SNP v Bratislave. Druhé miesto patrí Eve Činčalovej a jej obrazu Uluwatu a tretiu priečku obsadil obraz Svet autorky Alexandry Fazekašovej. Víťazi dostali od vyhlasovateľa súťaže aj finančnú odmenu. Prvé miesto získalo 10 tisíc eur, druhé 6 500 eur a tretie 3 500 eur.