Zrekonštruovali budovu kasární Komárňanskej pevnosti
Budovu kasární Komárňanskej pevnosti zrekonštruovalo mesto Komárno z eurofondov. Vynovenú národnú kultúrnu pamiatku včera odovzdali do užívania. Na opravu časti objektu poskytlo financie ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka v rámci Regionálneho operačného programu Posilnenie kultúrneho potenciálu regiónov. Pevnosť v Komárne s budovou kasárne patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky vojenskej architektúry a figuruje na predbežnom zozname Setového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Kasárenskú budovu postavili v štýle klasicistického funkcionalizmu v roku 1810. V kritickom stave bola najmä strecha. Zrekonštruovala ju firma Darton z Komárna, ktorá vyhrala verejné obstarávanie so sumou 1,8 milióna eur. Mierne zdržanie prác nastalo hneď na začiatku pri odstraňovaní starej strešnej krytiny, ktorá bola z azbestu. Nebezpečný materiál bolo treba odstrániť podľa prísnych bezpečnostných predpisov. „Na dolnom sedle strechy musela firma v zmysle rozhodnutia pracovníkov pamiatkového úradu urobiť miernu úpravu, aby bol zachovaný vzhľad pôvodnej strechy s oblúkom. Spôsobilo to mierne zvýšenie plánovaných nákladov,“ informoval hovorca mesta Komárno Róbert Králik. Oblúk strechy priniesol aj potrebu zmien v konštrukcii 16-tich strešných okien, ktorých umiestnenie požadujú pamiatkari. Po ukončení rekonštrukcie stojí mesto pred otázkou, ako objekt využije. „Nápadov na využitie bolo nespočetne veľa – kúpeľný dom, miesto pre festivaly, hotel, sídlo pre podnikateľov, obchodný dom, väznica, atakďalej. Jedno je však isté – bez ďalších investícií bude budova nepoužiteľná, pretože do nej je potrebné priviesť infraštruktúru, čo tiež nie je lacná záležitosť,“ poukázal Králik.
Komárňanská pevnosť je najväčšou a najvýznamnejšou pamiatkou svojho druhu na Slovensku. Výstavba bastiónovej pevnosti sa začala po vpáde Turkov do Uhorska v roku 1546. Po prestavbe a rozšírení v 19. storočí patrí komárňanský pevnostný systém svojimi rozmermi medzi najväčšie pevnostné systémy tohto druhu na svete – jeho vonkajší obvod je 15,5 kilometra. Jeho jedinečnosť spočíva najmä vo veľkosti objektov, ktoré boli v 19. storočí schopné pojať armádu s 200-tisíc vojakmi. Bola to najsilnejšia a najväčšia habsburská pevnosť Rakúsko-uhorskej monarchie a útočisko cisára. Pamiatka sa rozkladá na území dvoch štátov – Slovenska a Maďarska, ktoré spoločne vypracovali návrh na jej zápis do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Mesto Komárno je jej vlastníkom od roku 2003.